Чим приватна клініка відрізняється від державної?

Чим приватна клініка відрізняється від державної?

Приватні лікарні з кожним роком набирають в Україні дедалі більшої популярності. У цій статті ми розглянемо головні відмінності між приватними та державними клініками.

Особливості звертання до приватної клініки

Останнім часом особливо популярними стали клініки сімейної медицини, оскільки вони надають повний спектр медичних послуг: від відвідування педіатра та сімейного лікаря до лабораторних та УЗД-досліджень. Такий вид клінік – надійні помічники на шляху до благополуччя та здоров’я усієї родини. За допомогою у профілактиці та лікуванні різних захворювань та порушень до клініки сімейного лікаря можуть звертатися всі члени сім’ї від малого до великого: батьки з дітьми різного віку, молодь, літні бабусі та дідусі.

Також будь-яка приватна клініка має ряд спільних переваг.

Основними перевагами звернення до приватної клініки є:

 • Комфортні умови обслуговування потребують постійного фінансування. Приватні медичні центри не чекають роками своєї черги для того, щоб держава профінансувала ремонт і будівля не розвалилася, а лікарі не сиділи в холодних кабінетах. Сучасне обладнання доступніше для приватних лікарень, оскільки вони самостійно розпоряджаються своїм бюджетом, а не чекають на «подачок» з бюджету, які не виділяються щорічно в належному порядку. Головлікарі державних поліклінік змушені часто «вигризати» необхідні їм засоби для підтримки нормальної роботи обладнання.

 

 • Відсутність черг завдяки проведенню прийому за записом. Також кожному лікареві відводиться адекватний час на проведення опитування пацієнта, огляд та обстеження, а також призначення відповідного лікування і, при необхідності, додаткової діагностики в кабінеті. Здається, майже кожен може здригнутися згадуючи хамське ставлення починаючи з реєстратури, втрачені медичні карти та результати аналізів, довгий годинник очікування на лінії, щоб дізнатися необхідну інформацію або записатися. Кваліфікований персонал завжди за підсумком йде працювати у приватний сектор медицини. Погодьтеся, ніякий лікар не захоче жити та розвиватися професійно за мізерну зарплату.

 

 • Прозора ціна на медичні послуги вказана у прайсі, або її можна дізнатися на рецепції чи касі. Пацієнт заздалегідь може розрахувати скільки йому коштуватимуть ті чи інші медичні маніпуляції: від базових лабораторних досліджень до операції. 

 

 • Вибір лікаря. У приватних клініках пацієнти часто мають можливість обирати свого лікаря і змінювати його за бажанням.

 

 • Доступ до експертів та спеціалізованих послуг. Приватні клініки можуть надавати більший доступ до спеціалізованих послуг і лікарів, які мають великий досвід у конкретних областях медицини.

 

Особливості звернення до державної амбулаторії

Державні амбулаторії повністю належать країні та фінансуються виключно з бюджету. Отже, такі лікарні змушені працювати строго за регламентами, затвердженими у держорганах Міністерства охорони здоров’я України, чиновники якого часто надто відірвані від реальності того, що відбувається у державних медичних установах. У зв’язку з цим державна медицина отримала низку мінусів.

Основні мінуси роботи державної медичної системи:

 • недолік кваліфікованих робочих кадрів, тому що вони витікають у приватний медичний сектор;
 • умовна «безкоштовність» медичних послуг та непрозорість цінової політики виникає через недофінансування медичного сектора з місцевих та державних бюджетів;
  не налагодженість комплексних процесів медичного обслуговування, через що завдання здати загальний аналіз крові або пройти ЕКГ перетворюються на цілий квест для пацієнтів;
 • хамство, недоброзичливість і грубість, досі супроводжують кожен візит до державної амбулаторії; 
 • державні клініки можуть мати довгі черги, особливо для спеціалізованих послуг; 
 • лікарі можуть призначатися без можливості вибору.

З введенням медичної реформи в дію державні лікарні втратили монополію на видачу офіційних медичних документів, таких як довідки для дитячого садка та школи, лікарняні листи та довідки про одужання. Тому державний сектор медицини став наразі зовсім необов’язковим для відвідування.

Єдиним пом’якшуючим фактором на користь державних поліклінік є фінансова сторона питання. Однак дедалі більше пацієнтів розуміють, що плата за послуги у приватній сімейній медичній клініці приблизно така сама, як неофіційні збори та «знаки подяки» в державній, а гарантій — більше. Саме тому, з кожним роком кількість пацієнтів, які роблять вибір на користь обслуговування в приватних клініках сімейного лікаря, збільшується.